2006-06-21

Fyzika do PCI - Ageia PhysX

Tak jsem včera ve třičtvrtě na jednu v noci dostal email od mého oblíbeného obchodu s železem. Ta modrá obálka na liště je jako nějaké magické lákadlo, a tak mi to většinou nedá, abych se nepodíval, co píšou.

Procházím email s novinkami v ceníku a koukám na tu záplavu grafických karet, notebooků, pevných disků a svítícich ventilátorů. Najednou se mi oči zastaví na jednom zajímavém titulku. Obrázek vypadá na první pohled jako grafická karta, ale ...

Asus PhysX P1, PCI 6 199,- Kč


Inu, žádná grafárna, ale PPU (Physics Processing Unit) - fyzikální akcelerátor! Tak to je skutečně docela zajímavá novinka. Nevím proč, ale při pohledu na tuhle položku mám pocit, že už se docela dostáváme do Evropy. Uvedení do prodeje bylo oznámeno 9. května, takže měsíc a půl je docela slušně krátká doba. Na české poměry.

No, nicméně neváhejte (nebo váhejte) a jestli ještě nevíte o co jde, tak se honem rychle informujte. Recenze najdete třeba na legitreviews.com, nebo firingsquad.com. Fyzika má konečně možnost dostat se ze školních lavic i do počítačových her. To je pozitivní.

Všichni všude prohlašují, kolik vývojářů už používá, nebo alespoň zvažuje využití či oné fyzikální knihovny pro své účely. Dokonce i Microsoft podle všeho pracuje na integraci fyziky do balíku DirectX. Tak uvidíme, co z toho vyleze.

Osobně si myslím, že následující rok, v herním světě, přinese mnoho zajímavého. Doufejme, že i z hlediska hratelnosti a nových nápadů a netradičního využití fyziky.

2006-06-15

Halo 3 ukazuje zoubky

Gameguru opět přináší kvalitní zprávičky nejen ze světa herního. Tentokrát se můžete namlsat pohledem do zákulisí výroby Halo 3 (i když tohle má být verze pro XBox 360). A to ještě pro windowsáky nevyšla ani dvojka. Ach jo.

Trailer, ze kterého jsou pořízeny screenshoty na téhle stránce, je skutečně vynikající (7 minut 8 sekund v rozlišení 1280x720). Rozhodně stojí obětovat oněch 363 MB a stáhnout si ho. Herní engine vypadá skutečně realisticky a orchestrální soundtrack mě vždycky potěší. U tohohle mi naskakovala husí kůže. Už aby byl někde k sehnání.

Tak na co ještě čekáte. Že by přímo na link ke stažení? I vy šibalové :) ... tady je363 MB

Blog a Flock

Tak jsem dneska díky netvibes (používám tuhle stránku jako multi feed-reader) zjistil, že už vyšla betaverze prolhížeče Flock. Tenhle prohlížeč je postaven nad Firefoxem a jeho hlavním zaměřením je sféra blogování, sdílení fotografií a záložek.

Dokud byla k dispozici pouze vývojářská alfa verze, tak jsem si netroufal rozbourat si své domácího mazlíčka Firefoxe tím, že bych vedle něj nainstaloval nějaký potenciálně nebezpečný prohlížeč. Jenže jak jsem zjistil, že je k dispozici betaverze, můj strach opadl.


Jo a tenhle spot píšu přímo z Flocka. Ale to už jste si asi všimli

Instalace proběhla bezproblémově. Jen import záložek z Firefoxe nezkoušejte (zvlášť ne z české verze). Flock totiž nezvládne naimportovat strukturu složek, tak byste se možná divili, co se vám to najednou v těch 'Favorites' urodilo.

Při prvním spuštění si pomocí průvodce nastavíte všechny požadované služby. V mém případě to byl photobucket.com a del.icio.us. Blogger.com jsem nastavoval až při 'File > New Blog Post'. Pokud jste zvyklí na Firefoxí rozšíření od del.icio.us, tak si v nastaveních (Tools > Accouns and Services > Favorites Sharing) rovnou zaškrtněte Options > Clicking star ... Ukládání záložek pak funguje pomocí hvězdy nalevo od adresního řádku. Ale trochu mi tady chybí 'tag autocomplete' a různé tagózní nápovědy, které del.icio.us ve svém rozhraní nabízí.

Upload fotek je taky jedna báseň a Web Snippets jsou velmi zajímavá věc, ale o těch až příště.