2005-08-04

Servant Salamander - je dobré mít kvalitní nástroje

Tak jsem dnes konečně objednal souborový manažer Servant Salamander ve verzi 2.0. Když jsem vyplňoval objednávku, nemohl jsem nezavzpomínat na své dlouholeté zkušenosti se všemi ostatními "předky".

Všechno začalo kdysi dávno v dobách MS-DOSu. Své první setkání s PC (tenkrát to byl kousek ještě Made in Slušovice) jsem zažil na výstavě Země Živitelka. Vzpomínám si na to, jako kdyby se to stalo dnes. Jeden z počítačů stál osamocen a nikdo na něm nepracoval a taky jej nikdo ani nehlídal :) . Na monitoru stálo:

C:\> _


Nedalo mi to, posadil jsem se na židli a napsal:

C:\> C:\


Nic se samozřejmě nestalo :) a všiml si mě jeden z pánů, kteří měli počítače na starosti. Nevím, co mi řekl, jen si vzpomínám, jsem tam nakonec proseděl několik hodin u hry Test Drive.

O nějaký ten rok později už jsme měli počítač doma. Tou dobou jsem jakžtakž ovládl surfování souborovým systémem z příkazové řádky, když přišel Norton Commander. Oproti příkazové řádce velmi znatelný upgrade. Souborové operace, to pak šlo jedna dvě. Během následujících let jsem používal ještě mnohé další: M602, Volkov Commander, FAR a nakonec Servant Salamander. Rád totiž zkouším všemožné nové programy a nemám problém s přechodem na jiný, pokud mi vyhovuje lépe.

Bylo toho hodně, co mě Salamanderovi zaujalo. Již od začátku měl čisté uživatelské rozhraní a poměrně slušně propracované zkratkové klávesy, které jaksi "zapadly na své místo". Postupem času (a s přibývajícími verzemi) jsem začal oceňovat poměrně bezproblémovou a bohatou možnost úpravy nastavení včetně barev (mám rád, když vidím důležité soubory barevně odlišené)!

A co konkurence, řeknete si, proč se o ní nezmiňuji? Inu, chtěl jsem to nechat na závěr. S Windows Total Commanderem pracuji v práci téměř denně a musím uznat, že na některé věci je skutečně lepší (fronta kopírovacích operací, vícenásobné přejmenování), ale ten design, ten design! Velice mi chybí nemožnost obarvit soubory a i po relativně zdlouhavém nastavování to stále není ono krásně čisté uživatelské rozhraní. Některé ovládací prvky mají odlišné zkratkové klávesy - např. SHIFT-F2 pro přejmenování a tak dále a tak dále. Není se tedy čemu divit, že jsem si vybral, jak jsem si vybral.

Takže teď již jen počkat, až se převede platba a mě přijde e-mail s registračními údaji!

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Nemůžu s váma souhlasit.Prošli mi rukama všechny váma jmenované i některé další commandry(jednoduchý důvod-hledání jak pro firemní síť pořídit co nejvíce muziky za co nejmíň peněz)a Windows(Total)Commander je jasný vítěz - názor uživatelů.Důvod je jednoduchý - stejné ovládání jako NC a VC,ze kterých kdysi vyšli.Servant není špatný ale je poněkud těžkopádný a hůře se na něj zvyká

BitShepherd řekl(a)...

Díky za názor.
Moje zkušenost je patrně zčásti ovlivněna tím, že Servant Salamander používám již velmi dlouho, takže u mě odpadá horší zvykání :)
Servant Salamander má IMO mnohem lepší prohlížeč souborů (F3) a je celkově mohem více vizuálně vyladěn (osobně mi v práci u TC chybí možnost barevně si doladit zobrazení souborů), což pro domácí využití ocením mnohem více.
Pro Salamandra jsem se rozhodl také proto, abych podpořil produkt, jehož volně šiřitelnou verzi jsem doma tak dlouho používal.