2007-04-19

Vyšla nová verze mailového klienta Thunderbird od Mozilly

Tak je to tady, verze 2.0 mého oblíbeného emailového klienta Mozilla Thunderbird je k dispozici (česká verze pro windows).

Jelikož jej používám pouze v práci (doma mám gmail a ten si ani lokálně nestahuju, není proč) a tak jsem se zatím snažil vyhnout všem betám. Ale finální verzi, po té jsem skočil hned.

Před instalací jsem si pro jistotu ještě zazálohoval Thunderbirdí profil (najdete ho v 'Documents and Settings\[vaše uživatelské jméno]\Application Data\Thunderbird'), ale zatím vypadá, že to nebylo ani potřeba. Ale jistota je jistota.

A co stojí v nové verzi za to? Rozhodně jsem si již stihl oblíbit browserovou navigaci mezi zprávami pomocí 'zpět' a 'vpřed' a také jednodušší přiřazování štítků zprávám (ty je pak možné podle těchto štítků také třídit). Zlepšil se také celkový vzhled a podle prvních zkušenostís nejspíše také rychlost komunikace přes IMAP.

Kolem a kolem mám z této verze opravdu radost.

Servant Salamander se přejmenoval na Altap Salamander ... prý kvůli lepší výslovnosti

Jo a mimochodem se v nedávném RC3 mého oblíbeného souborového manažera ServantAltap Salamander jeho tvůrci dopustili přejmenování, ale to už jste asi pochopili, že? :)

V nové verzi přibylo pár vychytávek. Mě osobně se zatím nejvíc líbí vychytávky kopírovacího dialogu, jako možnost limitovat rychlost kopírování a zobrazení průměrné rychlosti kopírování plus odhad zbývající doby potřebné k dokončení operace. Jasně, konkurence už tohle má dávno, ale možnosti přizpůsobení vzhledu, graficky poměrně zdařilý porovnávač souborů a jůzabilita obecně (z anglického 'usability') jsou vlastnosti, které z něj dělají mého favorita.

Jen tak dál kluci, teď už jenom přidat prohledávání archívů, lepší vizualizace fronty souborů jo a ještě možnost nořit se do archivů v archivech a jste dokonalý.

2007-04-18

Direktiva IPRED2 - záměr nebo špatně odvedená práce?

Lidé bděte! Nebo alespoň nespěte ;)

V nejbližších dnech (již 24. - 26. dubna) se v Evropském parlamentu bude hlasovat o direktivě IPRED2 (další informace též na www.copycrime.eu), která by měla nově definovat trestní postihy za komerční pirátství.

Její zastánci tvrdí, že tyto postihy jsou zamýšleny pouze proti profesionálním pirátům, kteří prodávají falzifikáty. Zákony států Evropské unie již však tyto zločiny postihují. Mnoho termínů použitých v IPRED2 není dostatečně nebo vůbec definováno včetně termínů jako 'komerční rozsah' (commercial scale) a 'podněcování' (incitement).

V tuto chvíli je důležité, aby se podařilo odhlasovat také tyto dodatky, které přesněji vymezí její působnost. Proto využijte svého přístupu na internet, nebo jiných způsobů komunikace a kontaktujte některého ze svých zástupců v Evropském Parlamentu.

Já osobně jsem napsal email přibližně tohoto znění Zuzaně Roithové (KDU-ČSL, místopředsedkyně výboru 'Vnitřní trh a ochrana spotřebitelů') a Jaroslavu Zvěřinovi (ODS, člen výboru 'Právní záležitosti'):

Dobrý den,

vzhledem k Vašemu členství v parlamentním výboru '[název relevantního parlamentího výboru]' bych Vás chtěl touto cestou požádat, zda byste mohl při nadcházejícím hlasování o direktivě IPRED2 podpořit dodatky popsané na této adrese.

Obávám se, že bez výše zmíněných dodatků je tato direktiva příliš vágně formulována a bylo by možné ji zneužívat proti legitimním zájmům spotřebitelů.

za Vaši pozornost, kterou této věci věnujete, předem děkuji

s pozdravem
[podpis]


Tak na nic nečekejte, přečtěte si dostupné informace a jednejte. Času je málo.

Update (2007-04-19 0:23): Nakonec jsem si s panem europoslancem Zvěřinou vyměnil ještě jeden email, ve kterém jsem ještě dopřeložil (s malou pomocí od jednoho poplatníka, který už sice nebloguje, ale zato alespoň plní svou povinnost sbíráním zajímavých odkazů) základní body, které vysvětlují, jakým způsobem ony dodatky direktivu IPRED2 modifkují.

Tyto dodatky (PDF | DOC) by měly upravit direktivu tak, aby:

  • OMEZILA rozsah IPRED2 na firmy, zabývající se skutečnou kriminální činností zahrnující pirátství a porušování ochranných obchodních známek, které tak činí na komerční úrovni se záměrem z tohoto jednání profitovat, namísto kriminalizování veškerého poškozování duševního vlastnictví.

  • NEBYLA vytvořena sekundární zodpovědnost bezprecedentního rozsahu pro Internetové zprostředkovatele, ICT (informační a komunikační technologie) firmy, prodejce software a další legitimní obchodní činnosti, odstraněním formulace "aiding or abetting and inciting" z Odstavce 3.

  • POSKYTOVALA PRÁVNÍ JISTOTU použitím precizních a přiměřených definic termínů "v komerčním měřítku" (on a commercial scale) a "úmyslné porušení [práv]" (intentional infringement) v Odstavci 2, jako v tomto případě "komerční činnost porušující právo provozovanou za účelem získání zisku přímo plynoucím z této nezákonné aktivity".

2007-04-17

Poslechněte si další song od C64 Orchestra

Na MySpace stránkách holandského seskupení C64 Orchestra (o kterém jsem psal již loni) se právě dnes objevila nová skladba z jejich chystaného alba, které (doufejme) vyjde letos v létě.

C64 Orchestra je seskupení, které hraje nové aranžmá starých skladeb od Roba Hubbarda a Jeroena Tela ze starého Commodore 64. Je to retro, ale po hudební stránce stojí to za to (i pokud nejste zrovna pamětníci)!